Tagi: , ,


Wykonywanie przedmiotów z ceramiki to czynność wieloetapowa. Pierwsza faza to formowanie kształtów z gliny, zaraz po tym jest czas na pierwszy podstawowy wypał. Glina po tym wypale, tzw. biskwit, nadal nadaje się do mechanicznego modelowania i szkliwienia.

Malwina dobiera szkliwa i nakłada je pędzelkiem tak, aby szkliwo nie odkruszało się lub nie ściekało podczas kolejnego, tak zwanego „ostrego” wypału. Jak tylko szkliwo wyjdzie gładziutkie z pieca, bez zarysów, zacieków lub odprysków można zacząć wymyślać ostateczny projekt.

Tak dzieje się w przypadku biżuterii. Jest ona stworzona dla alergików, nie posiada dodatków niklu i ołowiu, na czym bardzo zależało Malwinie przy jej tworzeniu.

Ceramika to pasja rodzinna. Ceramiką zajmuje się również mąż Malwiny Radek Gajewski, który tworzy duże formy, np. rzeźby Rajcy i Mnicha stojące w centrum Lubania oraz toczone filiżanki lub szkatuły. W przypadku wypalania prac Radka również potrzebne są co najmniej dwa wypały w piecu, czasami trzy, jeśli szkliwa, np. dwa różne kolory występujące na produkcie, mają różne temperatury topnienia. Podstawowa sprawa przy takich dużych przedsięwzięciach to projekt.

Kontakt:

Malwina Gajewska
Zacisze 45
tel. 695 718 762

Skip to content