Zespół pałacowo-parkowy – Grabiszyce Dolne

Pałac powstał w II poł. XIX wieku. Zlokalizowany jest w północnej części wsi. Zwrócony jest fasadą do drogi lokalnej prowadzącej do Grabiszyc Górnych. Majątek był niewielki – liczył sobie 138 hektarów. Obiekt powstał na planie prostokąta, posiada ciekawą fasadę. Dookoła dawnej rezydencji znajduje się park krajobrazowy. Obecnie obiekt stanowi własność prywatną.

Pałac z parkiem – Grabiszyce Średnie

Pałac eklektyczny wybudowany około 1760 roku. Po II wojnie światowej w 1948 roku w budynku utworzono Szkołę Podstawową, która została jednak zlikwidowana w 2017 roku. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park krajobrazowy założony w XIX wieku.

Zespół dworski – Grabiszyce Górne

Dwór wraz z otaczającym go parkiem znajduje się w południowej części zespołu. Po wojnie zespół został przejęty przez PGR. W dworze urządzono biura. Wygląd najstarszej budowli nie jest znany. Obecny budynek powstał w latach 20-tych XIX wieku w formie późnoklasycznej willi. Obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Park wokół dworu założony został ok. 1870 roku. Założenie parkowe jest wzbogacone dwoma stawami. Drzewostan – złożony głownie z drzew liściastych dębów, lip, jesionów – przeplatany drzewami iglastymi jodłami i świerkami.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego

Zlokalizowany jest w Grabiszycach Górnych. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z roku 1346. Obecna budowla została wzniesiona w II poł XVIII wieku, restaurowana w 1958 roku. Na chwilę uwagi zasługują też stare nagrobki przy murze okalającym teren.

Zbór Braci Czeskich

Wybudowany w 1733 roku. Jest to niewielka budowla sakralna przykryta dwuspadowym dachem, zwieńczona więżą z sygnaturką. W latach powojennych służył jako katolicka kaplica mszalna Matki Boskiej Różańcowej. Na uwagę zasługuje fakt, że kościółek jest prawdopodobnie jedyną w polskiej części Górnych Łużyc dawną świątynią husycką.