Tagi: , , ,


Pani Elżbieta Piecyk jest z zawodu krawcową i szyciem zajmuje się już ponad 50 lat. Ma dyplom czeladnika krawiectwa męskiego. Wykonywała usługi krawieckie w Wolimierzu. Szyła ubrania do butików. Potem prowadziła warsztaty krawieckie w Fatmie w sąsiedniej Pobiednej. Z upływem lat obowiązków rodzinnych i gospodarskich przybywało i na szycie pozostawało coraz mniej czasu. Teraz pani Elżbieta Piecyk wraca do swojej pasji.

Inspiracją dla niej stał się len. Krawcowa pamięta jak był uprawiany w Wolimierzu jeszcze w latach 70-tych. Lniane tkaniny były wtedy łatwo dostępne w okolicy – w Skarbkowie pod Mirskiem działała tkalnia lnu, która z czasem przejęła również oddział bawełniany w Czerniawie i roszarnię w Starej Kamienicy. Len był na wyciągnięcie ręki.

Dziś jest inaczej – po lniane tkaniny trzeba się wyprawiać aż do Mysłakowic, niemniej trud się opłaca. Lniane torby pani Elżbiety Piecyk łatwo znajdują nabywców wśród letników goszczących w wolimierskich agroturystykach. Nie bez znaczenia pozostaje wolimierskie logo, które umieszczane jest bezpośrednio na torbach lub na kieszeniach przy nich. To świetna pamiątka z wakacji. Pomysł z logo to efekt warsztatów sitodruku zorganizowanych przez stowarzyszenie „Wolimierz”. To tutaj pani Ela nauczyła się robić swoje rękodzielnicze nadruki. Ponieważ swoje torby wykonuje z pasją, ciągle je zmienia, ulepsza, eksperymentuje. Pani Ela mówi o sobie – „lubię szyć”.

Kontakt:

Elżbieta Piecyk
Wolimierz 69
tel. 696 534 147

Skip to content