Leśna jest małym miasteczkiem na Pogórzu Izerskim, które poszczycić się może wspaniałymi widokami i ujmującym krajobrazem rozciągającym się wokół. Urokliwa dolina, w której położone jest miasteczko i jego malownicza sceneria powodują, że jest w czym wybierać, jeśli chodzi o bazę dla miłośników pieszych wędrówek. Spacery, wycieczki i wszelkie wyprawy w pięknym terenie mogą stanowić wyzwanie dla amatorów i wielbicieli pokonywania mniejszych lub większych odległości, za co nagrodą jest nie tylko bliższe poznanie obszaru, ale też możliwość podziwiania rozległych panoram z punktów widokowych. To także możliwość wędrowania po otwartym terenie i podziwianie rozległego krajobrazu, czy też po prostu – kontakt z naturą.

Projekt oznakowania szlaków turystycznych w Gminie Leśna

Realizacją projektu pod nazwą „Jest gdzie chodzić” zajęło się stowarzyszenie „Razem Możemy Więcej” ze Stankowic.

Zadaniem opracowania graficznego tablic informacyjnych, słupków pośrednich i drogowskazów oraz pomysłu z motywem dzwonka zajęła się firma prowadzona przez panią Agnieszkę Czarnecką z Szyszkowej.

Kluczowym założeniem jest kompleksowy projekt oznakowania gminnych szlaków turystycznych. System oznakowania obejmuje tablice informacyjne, słupki pośrednie i drogowskazy. Elementy są ze sobą spójne, a ich identyfikacja oparta na rozpoznaniu historii regionu i jego walorów przyrodniczo-środowiskowych.

Opracowanie wykorzystuje symbol dzwonka rowerowego, który z jednej strony bezpośrednio odnosi się do dzwonka produkowanego około 1920 r. W przedwojennej Marklissie, w zakładzie Karla Hartmanna produkującym części do rowerów. Z drugiej strony dzwonek stanowi dalekie odniesienie do dzwonka – rosnącego powszechnie niebieskiego kwiatka. Takie lokalne zakorzenienie to szansa na ściślejszą identyfikację mieszkańców z własnym regionem i jego atrakcjami.

Kompleksowy system oznakowania, który jest rezultatem realizacji zadania to pierwszy krok do poprawy dostępności i estetyki szlaków turystycznych wśród mieszkańców gminy (szczególnie biegaczy i amatorów nordic walking) oraz turystów przyjeżdżających tu na wypoczynek. Projekt graficzny w założeniu zakłada możliwość rozszerzenia o materiały reklamowo-marketingowe drukowane, jak i do zaadaptowania do wersji cyfrowej, tj. strona www, aplikacja moblilna. Naturalną kontynuacją jest wykorzystanie rezultatów tego projektu do oznakowania szlaków turystycznych w gminie Leśna.

Mapa szlaków:

See full screen

Skip to content